07
ה, יול
0 פרסומים אחרונים

למה יש פערי מחיר בין תפילין שונות?

יהדות

הגדרות טקסט

בני מצווה או יותר נכון הורים לבני מצווה מגלים את המכשול הגדול ביותר בתהליך ההכנות ליום המיוחל. אנחנו ממש לא מתכוונים לבחירת אולם אירועים או את ה DJ לאירוע. המכשול האמתי ובמיוחד לנו החילוניים הוא לא אחר מאשר תהליך קניית תפילין. מהר מאוד נגלה כי לכל תפילין מחיר שונה ויש לא מעט הסברים לאותם פערים, ואילו אנחנו תמימי דעים ומרגישים תלויים ללא יכולת הבנה והבחנה מי הוא מי. לכל תפילין מחיר שונה והוא משמעותי, אנחנו ננסה כאן להבין מדוע לכל תפילין מחיר שונה וכיצד נוכל להבין ולהתמודד עם פערים אלו.

הבדלים בסיסיים בים סוגי התפילין השונים

כאמור לכל תפילין מחיר שונה ועלינו להכיר את הפערים והסיבות להם. ראשית כל חשוב לציין כי אם אתם מכירים את המחיר הממוצע לקניית תפילין ופתאום אתם מקבלים "הנחה" משמעותית הדבר צריך להדליק לכם נורה אדומה. אין "מציאות" בטח לא בתחום המזוזות והתפילין, מחיר נמוך מידי מצביע על בעיה, יתכן כי יש פסילה, פגם או חוסר כשרות. המחירים ברוב המקרים נעים סביב אותו סכום עם שינויים קלים. אז למה יחד עם זאת לכל תפילין מחיר שונה? ראשית נבין מה המרכיבים של התפילין, התפילין מורכבים מבית התפילין, הרצועות והקלף שנמצא בפנים. לכל אחד מהמרכיבים יש  שיטות ייצור וחומרי גלם שונים שמשפיעים באופן ישיר על המחיר, ראשון הוא בית התפילין, כידוע בית התפילין עשוי מעור בהמה אולם יש 2 אפשרויות ליישום עור בהמה דקה ועור בהמה גסה, הראשון עשוי מעור כבש או עז, תהליך העיבוד קל יחסית ולכן גם המחיר הסופי נמוך יותר, השיטה השנייה היא ליצור את בית התפילין מעור בהמה גסה  כלומר מעור שור. זה הגורם הראשון שבגינו לכל תפילין מחיר שונה. המרכיב המשפיע הבא הוא הרצועות גם כאן אלו רצועות עור והמחיר משתנה בהתאם לאופן העיבוד של רצועות אלו, יש כמה אפשרויות, רצעה מהודרת הצבועה וממעובדת משני צידיה אלו הטובות והחזקות יותר, יש כאלו שצבועות ומעובדות רק מצד אחד, כאן יש סיכוי גבוה יותר לבלאי. המרכיב האחרון הוא הקלפים שמוחדרים את בית המזוזה. ככל שהקלף מושקע ומהודר יותר כך יהיה בעל עלות גבוה יותר.

ממי לרכוש תפילין?

כאמור לכל תפילין מחיר שונה ועלינו ללמוד מעבר להבדלים השונים מי האמין ביותר בתחום שנוכל לרכוש ממנו את התפילין. ההמלצה הטובה ביותר היא להגיע לחנות מוכרת, בעלת מוניטין שנותנת אחריות לקלף. חשוב לשאול ולברר מי הסופר שכתב את הקלפים, עד כמה הוא מיומן וותיק. ככל שהסופר ותיק יותר עלות הקלפים תהיה גבוה יותר. אם כך לסיכומו של עניין אנו מבינים כי לכל תפילין מחיר שונה שנובע משלושת המרכיבים העיקריים הלו הם בית המזוזה, הרצועות והקלף שבפנים, כמו כן חשוב לא להתפתות ולרכוש במחיר נמוך מידי כי זה עלול להצביע על פגם כלשהו.