07
ה, יול
0 פרסומים אחרונים

היהלום שבכתר, קניית תפילין בבטחה

יהדות

הגדרות טקסט

אחד האירועים שחווה כל נער מתבגר בן מצוות הוא הליך קניית תפילין. לא אחת המהלך הזה כרוך בהרבה חששות, בעיר למי שאינו מבין בתחום או שאין לו ניסיון עם קניית תפילין.

לרוב מה שקורה הוא שאנו ניגשים לחנות השכונתית של תשמישי קדושה וקונים תפילין, במקרים רבים אנו מתמקחים על המחיר ונהנים מאוד מכך ש"הצלחנו" להוריד את המחיר בצורה משמעותית, אולם מה שאנחנו לא מבינים זה שסביר להניח כי קנינו תפילין בעלי איכות ירודה או שהם עם פגם כזה או אחר. על מנת למנוע "תקלת רכישה" ננסה כאן להביא לידיעתכם את ההבדלים השונים שיעזרו לכם בעת קניית תפילין.

ראשית, מה הן תפילין?

מצוות הנחת תפילין חלה על כל נער החל מהגיעו לגיל מצוות, קניית תפילין הנה מהלך חשוב מאוד שאין להקל בו ראש וחייבים להבין את ההבדלים שקיימים בין הסוגים השונים. ראשית ההבדל הבולט ביותר בעת קניית תפילין הוא הסוג שלהם, יש 2 סוגים עיקריים שהם תפילין מעור בהמה דקה ותפילין מעור בהמה גסה. ההבדלים ביניהם נובעים מהאופן בו הם מיוצרים ומחומרי הגלם שלהם, הראשון הינו מעור בהמה דקה שהיא כבש או עז ואילו השני מעור בהמה גסה כלומר שור. תהליך העיבוד של כל אחד משני הסוגים שונה והזמן עד לסיום העיבוד שונה גם הוא ומן הסתם העיבוד של תפילין מעור בהמה דקה קל יותר וקצר יותר. מכאן שבעת קניית תפילין גם המחיר יהיה נמוך יותר לאלו העשויים בהמה דקה לעומת בהמה גסה. בנוסף לבית התפילין שהוא מרכיב לא קטן במחיר של התפילין יש גם את עניין הקלף שנמצא בפנים. קלף שעליו כתובות הפרשיות מהווה את עיקר התפילין וללא הקלף אין כלל ערך למצוות הנחת תפילין.

קלף תפילין, איכות ללא פשרות

לעתים אנו מתפשרים על צבע החולצה שאנו רוכשים, לא אחת אנו מתפשרים גם ברכב שקנינו אולם בכל הנוגע לנושא קניית תפילין אין כלל עניין ומקום לפשרות, אנו חייבים להקפיד על איכות מהרמה הגבוהה ביותר. את קלף התפילין כותב סופר סת"ם, יש חשיבות רבה לוותק שיש לו, לרמת המקצועיות שלו וכמובן האיכות של הכתיבה עצמה. את הפרשיות שנכתבו על הקלפים מכניסים אל תוך בית התפילין ותופרים את הבית עם גיד בהמה. אין לנו שום דרך בעת קניית תפילין לדעת מה באמת יש בתוך בית התפילין אלא אם נקפיד על ראיית הקלפים טרם הכנסתם או לחילופין לבקש את הסריקה הממוחשבת. בנוסף על איכות בית התפילין ואיכות הקלף יש לא פחות חשיבות למחיר. חשוב לציין כי קניית תפילין במחיר נמוך מידי צריכה להדליק לכם נורת אזהרה שתצביע על איכות ירודה או פגם. את קניית תפילין עצמה חשוב לעשות במקום מומלץ ומוכר על מנת להבטיח את האיכות שלך התפילין.