10
ד, אוג
1 פרסומים אחרונים

למה לנו להעדיף תפילין מהודרות על פני תפילין רגילות?

יהדות

הגדרות טקסט

כל יהודי מכיר ויודע כי הנחת תפילין מהוות את המצווה שמובילה ומלווה אותנו כבר מגיל המצוות כלומר מגיל 13. את הנחת התפילין למעשה מתחלים מגיל צעיר יותר אולם החובה האמתית חלה מגיל 13.

יש סוגים שונים של תפילין כאשר ההבדל המשמעותי ביניהם הוא האם הן תפילין מהודרות או שלו לא תפילין מהודרות, ההעדפה הראשית היא כמובן לבחור בתפילין מהודרות אולם אין הכוונה כי לו יהיו תפילין מהודרות פחות אזי המצווה תהיה פחותה.

הבחירה בהידור נובעת מסיבות שונות כאשר לרוב הסיבה העיקרית או אפשר לכנות זאת כ" מכשול" הוא עניין העלויות, ככל שיש לנו תפילין מהודרות יותר כן המחיר שלהן יהיה גבוה יותר. ולמרות הכל ככל שרמת ההידור של התפילין גבוהה יותר כך האיכות שלהן גבוהה יותר וההנאה מביצוע המצווה גבוהה יותר.

איך קובעים מי הן תפילין מהודרות ומי לא?

רמת ההידור כאמור חשובה מאוד וככל שיש לנו רמה גבוהה יותר כן מובטח לנו איכות טובה יותר. אולם השאלה האמתית היא איך באמת קובעים מי הן תפילין מהודרות ועל פי אילו קריטריונים קובעים את רמת ההידור, ראשית נבדיל בין סוגי התפילין השונות, יש תפילין שעשויות מעור בהמה דקה, ותפילין מעור בהמה גסה. ההבדל בין השנים מובהק ולא ניתן להתבלבל ביניהם, תפילין מעור בהמה דקה עשויות מעור כבס או עז, אלו הן תפילין כשרות לכל דבר ועניין אך האיכות שלהן ירודה והסיכוי שהן יפגעו מכל מכה קלה גבוה מאוד. לרוב תפילין מעור בהמה דקה בעלות מחיר נמוך יותר. רמת הגימור בתפילין אלו נמוכה וניתן לא אחת למצוא ליקויים בצבע. בנוסף למה שנראה לעין גם מה שחבוי לרוב יהיה בעל איכות ירודה והכוונה היא לקלף שיש בתוך התפילין, הקלף גם הוא עשוי מעור בהמה ויש לו רמת איכות שמשתנה ומושפעת מאיכות העיבוד שלו ומאיכות הכתיבה עליו. כפי שאנו מבינים אם בתי התפילין עשויים מעור בהמה דקה שזה נחשב לאיכות ירודה הרי שלא ישקיעו בקלף הפנימי ובתוצאה הכללית הסופית היא איכות ירודה. מנגד יש לנו תפילין שעשויות מעור בהמה גסה. אמנם האיכות גבוהה בהרבה אך אין זה מבטיח לנו תפילין מהודרות.

מה הסימנים לתפילין מהודרות?

כפי שאמרנו אם מולנו תפילין מעור בהמה גסה הרי שהאיכות גבוה יותר אולם אין זה מציין באופן חד משמעי כי אלו תפילין מהודרות, על מנת לקבוע את רמת ההידור יש לקחת בחשבון מספר גורמים. ראשית כמובן אופי ואיכות הבתים עד כמה השקיעו בייצור שלהם, בצביעה שלהם ובכלל כאשר מחזיקים ביד תפילין מהודרות מרגישים שיש לכם איכות ומיד ניתן להבדיל ולהבחין מול תפילין רגילות. הדבר הבא הוא הקלף שנמצא בתוך התפילין הקלף עצמו נכתם על ידי סופר סת"ם וקלף איכותי ומהודר הינו קלף שהושעו בו זמן ומחשבה רבה בייצור שלו.