07
ה, יול
0 פרסומים אחרונים

גם מזוזה מעוצבת חייבת קלף מזוזה איכותי

יהדות

הגדרות טקסט

המאפיין הבולט ביותר של כל בית יהודי הוא המזוזה על משקוף הדלת. זה מממש לא משנה אם הוא יהודי אדוק, מסורתי או חילוני. התקנת מזוזה על הדלת היא זו שמבדילה בין כל העמים האחרים בעולם לבין היהודים. נוכל למצוא מזוזה על ביתם של יהודים שחיים בארץ או בניכר. יש למזוזות עיצובים רבים והבתים עצמם עשויים מחומרי גלם שונים ומגוונים אולם לכולם יש את אותו מאפיין משותף והוא קלף מזוזה.

יש סגנונות וגדלים שונים של קלף מזוזה וככל שרמת האיכות גבוהה יותר כך רמת ההידור גבוהה יותר וזה בא לידי ביטוי במחיר. חשוב לציין כי קלף מזוזה שנכתב כראוי הינו תקין וניתן לשימוש ממש כמו קלף מהודר, אין כאן הבדל מבחינת המצווה והסיבה לרמת הידור גבוה יותר היא להראות כמה ועד כמה רבה האהבה שלנו לבורא ולקיום המצווה.

מהו קלף מזוזה

כאמור בתי המזוזה מכילים בתוכם קלף מזוזה, הקלף עצמו הינו אורגני כלומר עשוי מעור בהמה ויש לו רגישות לשינויי טמפרטורה וללחות או חום קיצוני, על כן חובה עלינו לשמור עליו מכל פגע. על הקלף כתובות פרשיות מהתורה, הכתיבה נעשית על ידי סופר סת"ם, אך ורק על ידי סופר סת"ם, חל איסור על אדם רגיל לכתוב את פרשיות קלף מזוזה ובטח של להדפיס אותם או לצלם. הטכניקה של כתיבת קלף מזוזה היא עתיקת יומין ועוברת מדור לדור. הכל מתחיל מתהליך עיבוד העור, העיבוד הינו תהליך שהופך את עור הבהמה לדף שניתן לכתוב עליו. לכותבים המקצועיים יש את היכולת והשיטות שלהם לכתיבה ישירות על הקלף אולם כפי שציינו יש רמות שונו של איכות ואילו קלף מזוזה בעל איכות ירודה לרוב יהיה מרוח עם חומר מחספס כמו סיד על מנת להקל על פעולת הכתיבה. החומר אמנם מקל על העבודה אולם אורך חיי הקלף מתקצרים משמעותית. את הכתיבה עצמה כאמור מבצע סופר סת"ם, מקצועי, מיומן והוא משתמש בדיו מיוחדת. לדיו גם יש רמות איכות וככל שהרמה גבוה יותר היא נחשבת למהודרת יותר, לדוגמה כחלק מהליך הכנת הדיו משתמשים בפיח, לעתים זה פיח מאש נרות רגילים אולם ההידור הוא שימוש בפיח מפתילות של מנורות שמן זית. חשוב לזכור כי קלף מזוזה מהודר מיוצר בתהליך ארוך שמחייב הקפדה על המון כללים ומצוות, וזה מה שהופך את קלף מזוזה לאיכותי יותר.

היכן לקנות קלף מזוזה

כפי שציינו יש רמות שונות של איכותיות לקלף מזוזה ורמות אלו מושפעות מאופן הייצור שלהם ככל שרמת האיכות גבוהה יותר נחשב הקלף למהודר יותר, וככל שיש לנו קלף מזוזה מהודר יותר כך המחיר שלו גבוה יותר. חשוב להגיע לחנות מוכרת וידועה בעלת מוניטין שמאפשרת בדיקה של הקלף והבטחה לאיכות ללא פגמים. קלף מזוזה שנמכר במחיר נמוך מידי צריך להצביע על פגם או לקות בקלף, לעתים פגמים אלו אינם חשופים למוכר עצמו ולכן יש חשיבות לבצע בדיקה גם לאחר קניית הקלף

הישארו מעודכנים בנושאים הכי חמים, אנחנו נרכז עבורכם את הנושאים הכי מעניינים ישירות לתיבת המייל שלך!